Dobrodružná výprava za datlovým medem z Kataru
Jelikož je zima, kromě přípravných včelařských prací jsem se rozhodl navštívit pár kolegů včelařů v zahraničí. Tentokrát jsem se vydal za včelaři do Kataru, Thajska a Laosu.
Do Dauhá, hlavního města Kataru přilétají pozdě večer s Qatar Airlines. Doha se nachází na pobřeží Perského zálivu a žije tam téměř jeden a půl milionu lidí. Noc trávím v hotelu a na včelí farmu vyrážím na další den brzy ráno.
Využil jsem Uber taxi, natrefil jsem na milého pana Muhammada, pocházejícího z Pákistánu, který žije v Dauhá již přes 30 let.
Následujeme GPS souřadnice, které jsem dostal přes WhatsApp přímo ze včelí farmy. Brzy však zjišťujeme, že jsou poněkud nepřesné. Ocitli jsme se uprostřed pouště a po farmě ani stopy. Nakonec po asi půlhodině hledání jsme se díky Muhammadovi a jeho znalosti místního jazyka na farmu šťastně dostali. Včelí farma se nachází v poušti asi 11 kilometrů od městečka Al Khor, necelé dvě hodiny od Dohá. Je to jedna z nejstarších rodinných farem v Kataru, byla založena v roce 1950. Přivítala mě celá delegace včetně pana Fatgallu. Velmi mile mě to překvapilo, vůbec jsem to neočekával.
Není to jen včelí farma, ale mají i obrovské stádo ovcí, které lemovaly jedinou přístupovou cestu směřující k farmě. Chovají také stovky kachen a slepic, které mají volný výběh. Pěstují jabloně odrůdy Kanar, je to takové malé zelené kyselé jablíčko. Tyto stromy samozřejmě opylují včelky. Jelikož včely přirozeně v poušti nežijí, zde chováni včely pocházejí z Egypta. Farma produkuje takzvaný "Sidr honey" (lat. Ziziphus Jujuba, v arabském světě se používá výraz Elb), čili je to med z datlových stromů. Med z Kataru je jeden z nejvzácnějších a nejluxusnějších na světě a je doslova požitkem pro medových gurmány. O tomto tekutém zlatě se píše už v Koránu a doporučuje se jej použít téměř při každém zdravotním problému. Jelikož se farma nachází uprostřed pouště, není zde mnoho rostlin, které by měly tak přepotřebné nektar pro včelky. Produkce medu z jednoho úlu je maximálně 6-7 kilogramů medu ročně, čili stáčení medu se koná jen jednou do roka. Včelky nedokrmujú cukrem.
Jak datlový med chutná? A jak vypadá?
Je to velmi hustý med s bohatou a sladkou chutí, zlatavé barvy, která se později mění na červenou barvu. Je několik druhů tohoto medu. Mohou se lišit chutí i barvou, ale jedno mají společné - obrovskou dávku různých antioxidantů a minerálních látek. Kilo tohoto medu stojí na trhu v Dauhá asi 60 €. Měl jsem tu čest a na závěr mé návštěvy jsem dostal datlový med jako dárek. Kromě medu a jablek mají velké plantáže na okurky, dýně a rajčata. Farmě se mimořádně daří. Je to paradoxně díky sankcím / blokádě, které na Katar uvalili okolní arabské země. Na farmě jsem strávil více než 5 hodin, byla to velmi inspirativní návštěva po každé stránce. S takovými milými a ochotnými lidmi se mi rozloučilo velmi těžko, ale je třeba jít dál...
A co bude dál?
Podvečer se vracím zpět do Dohá. V Dauhá jsem ještě navštívil kolegu včelaře z Jemenu od kterého mám také úžasný datlový med. Jemen je nejznámějším producentem datlové medu na světě. Následně beru zavazadla z hotelu a směřuji na letiště. Vzhůru za dalším dobrodružstvím na včelí farmu v Thajsku. Tato se nachází asi hodinu a půl od Bangkoku. O tom ale v dalším článku.
VÍCE FOTEK ZE VČELÍ FATMY V KATARU NAJDETE ZDE
Pokud by vás zajímalo více informací o farmě v Kataru, kterou jsem navštívil, skuste si prohlédnout jejich facebookovou stránku https://www.facebook.com/pg/jerrysmeih/about/.