Městské včely v Sydney

peter_kovac_220

Téma záchrany včel se poslední léta stala velmi aktuální a také akutní. I proto po celém světě vznikají projekty městských včel.

O tom, jak se včelaři ve velkoměstě "down under" v Sydney jsem se popovídal s Petem Kováčem, zakladatelem úspěšné studentské agentury G8M8, díky které jsem se i já před více než 10 lety vybral za studiem do Austrálie. Jelikož mi Peter v té době velmi pomohl, rozhodl jsem se ho v Sydney opět navštívit.

Tak pojďme k rozhovoru :)


Co Tě vedlo k tomu, aby si začal včelařit?

Když jsem byl malý kluk, ještě na Slovensku, tak otec jednou přinesl domů včelí úl. Přinesl jej na podzim, ale včelky navzdory prikŕmeniu zimu nepřežili. Na jaře jsme si už nové včely neobstarali. Toto mi utkvělo v paměti. Jelikož jsem v té době rád pracoval v dílně a kolem domu, úl jsem vyčistil a doufal, že včelky někdy budeme mít. Nestalo se. Svůj sen jsem si splnil až tady v Sydney.

Po čase jsem se začal více věnovat svým zálibám a včelaření bylo na prvním místě v mém seznamu. Zjistil jsem, že Flow hive, které se vyrábějí v Austrálii jsou nenáročné včelí úly pro sběr medu. Flow hive je pro některé včelaře kontroverzní, jiní na něj nedají dopustit, ale rozhodl jsem se, že ho vyzkouším na vlastní kůži.

 

Před tím než si začal se včelařením, zjišťoval sis informace o městském včelaření nebo si do toho prostě skočil?

Před tím, než jsem začal včelařit jsem navštívil místní včelařský klub. Zjišťoval jsem si od zkušených včelařů, jak se včelaři v této oblasti. Ke překvapení jsem našel dost velkou základnu včelařů, což mě potěšilo a zároveň motivovalo. Hned na prvním setkání mi přislíbili včelí rodinu. Brzy jsem si zakoupil svůj první úl, nasadil jsem do něj darovanou včelí rodinu a už i včelařim. V darované včelí rodině bylo 5 rámečků plných včel, do 5 měsíců se mi včelí rodina rozrostla na 20 rámečků plných včel ve dvou nástavcích.

 

Včelaření je tvá záliba nebo byznys?

 Je to jednoznačně záliba. Neplánuji med prodávat, ale med, který nespotřebuje naše rodina velmi rád daruji svým přátelům, kteří se určitě domácímu medu potěší. Typ úlu, který používám je složen ze tří částí. V každé části se nachází 10 rámečků Langstroth. Medovou snůšku na jeden úl předpokládám někde na úrovni 30-40 kilogramů ročně.

 

Jaký australský med Ti nejvíce chutná?

Mně osobně asi nejvíce chutná manukový med. Má velmi specifickou chuť a včelky sklízejí nektar ze specifických krov Manuka, které se nacházejí pouze v Austrálii a na Novém Zélandu. Jde o velmi léčivý med. Manukového med obvykle časem zkrystalizuje a jeho barva se změní na bílou. Také je výborný lesní australský bio med, který má velmi silné aroma a jeho chuť je velmi intenzivní.

 

Jaké včelí produkty sběráš?

Kromě medu sbírám i nejpřírodnější antibiotikum propolis. Pokusil jsem se i o sběr pylu, ale sběrnice na pyl, kterou jsem použil nefungovala a tak další sezónu zkusím jinou.


Dokrmuješt v zimě včelky s cukrem nebo jim necháváš vlastní zásoby medu?

V Austrálii je velmi teplo a včelky sklízejí nektar a pyl během celého roku. Mluvím o oblasti okolí města Sydney a jižněji. Včelky jsem na podzim s cukrem nepřikrmoval, ale nechal jsem jim tolik vlastního medu, aby zimu v pohodě přežili. Ale jak říkám, včelky budou i v zimě létat, protože teplota v Sydney je v zimě přes den 10-18 stupňů Celsia. V noci jsou v zimě minimálně 2-3 stupně Celsia nad nulou.

 

Založil si úspěšnou studentskou agenturu, víš aplikovat některé manažerské postupy i při městském včelaření?

Jednoznačně ano. Strategie, které jsem se naučil v agentuře G8M8, jsou velmi důležité pro úspěšný chod jakéhokoliv projektu. Strategie jako výběr správného druhu včel, včelího úlu, nalezení pomoci a tzv. "mentora", od kterého se neustále něco nového naučím. Správné plánování a příprava před koupí první včelí rodiny byla také velmi důležitá. Následně pravidelně kontroly včelího ula, odhalování případných problémů a jejich samotné řešení mi probíhá hladce i proto, že mám mnoho zkušeností z byznysu. Lze říci, že existují různé strategie, které když se člověk naučí, umí je použít nejen v byznysu, ale i v osobním životě, ale iv jakémkoliv jiném odvětví nebo projektu městské včelaření nevyjímaje.

 

Si členem nějakého včelařského sdružení?

Ano, účastním se pravidelných setkání místního včelařského klubu, které se koná jednou za měsíc a kde si místní včelaři vyměňují zkušenosti s městským včelaření a rozebíráme i nejnovější trendy v městském včelaření.

 

Austrálie je jediný kontinent, kde se kleštičky včelí ( "Varroa Destructor") zatím nedostal a neohrožuje včely. Jací jsou přirozený nepřátelé včel v Austrálii?


V Austrálii máme brouka "BEETLE", který žije ve včelím úlu a požírá larvy a v úlu škodí i jiným způsobem. Pokud chci včelky pomoci, musím v úlu nastavit past ve formě úzké vaničky, která se vkládá mezi rámečky. Do těchto vaniček vyliji trochu jedlého oleje. Následně když včelky v úly napadnou brouci, tyto se schovají do vaničky. Následně uklouznout a v oleji se utopí. O jiných přirozených nepřátelích včel zatím nevím.

Věřím, že k tomuto tématu se o nějaký čas vrátím a napíšu ještě podrobnější článek o Petrovych zkušenostech s městským včelaření.


Děkuji za rozhovor a včelkám přeji hodně zdraví!

Milan Kozický, včelař