Supermarkety v Austrálii jsou obviněny z prodeje falešného medu

Největší prodejce medu v Austrálii společnost Capilano a největší sítě supermarketů byly obviněny z prodeje falešného medu.

Podle zprávy vypracované mezinárodním laboratoří specializujícím se na falšování medu, téměř polovina vzorků medu ze supermarketů bylo falešných. Falešné byly nejen australské medy ale i medy ze zahraničí. Většina testovaných medů značky Capilano, kde na obalu bylo uvedeno, že jde o 100% včelí med bylo falešných. Šlo o medy smíšené ("Med z Austrálie a mimo Austrálie"). Jde o obdobu medů v podmínkách Evropy "Med z EÚ a mimo EÚ". Společnost Capilano odmítá jakékoliv pochybení a kritizuje způsob testování medů, která se jmenuje Nukleána magnetická rezoluce ("NMR") ("Nuclear Magnetic Resolution"), která je odlišná od oficiálních australských testů.

Společnost ALDI z bezpečnostních důvodů stáhla předmětné medy z prodeje.

Podle Trevora Weatherhead, výkonného ředitele australské rady pro včelařský průmysl je zpráva o padělání medů nejasná. Na jedné straně uvádějí, že medy jsou falešné, na straně druhé neuvádějí to, co je v nich falešné.

Na druhé straně podle Phila McCabe, prezidenta Mezinárodní asociace včelařů (APIMONDIE), jsou zrealizované testy medů v pořádku a jsou přesné. Myslí si, že spotřebitelé v Austrálii nedostávají to, za co si zaplatili. Podle něj v případě testovaných vzorků vůbec nejde o pravý včelí med. Do těchto "medů" byl přidáván sirup, který na první pohled vypadal jako pravý včelí med.

Doporučuji kupovat med od místního včelaře a ne v supermarketu.

Autor prekladu: Milan Kozický

Právě jste přečetli autorský text, při jakékoliv reprodukcí tohoto článku použijte link s odkazem na tento článek nebo požádejte autora článku o možnost zveřejnění.

Zdroj:

https://www.news.com.au/lifestyle/food/a-report-has-accused-capilano-and-supermarket-giants-of-selling-fake-honey/news-story/c696334cc809427d059aa52bb1357d23