5 rad jak rozpoznat pravý med

Způsobů jak rozpoznat pravý med je několik, ale dovolím si říci, že žádný není stoprocentně spolehlivý. Stoprocentní jistotu bychom měli až po laboratorní analýze.

1. Pravý med časem zkrystalizuje

Pokud se med, který jste si koupili časem "neskryštalizoval", může být padělaný, protože čistý med krystalizuje v průběhu času nebo při uchovávání v chladničce. Dokonce i čistý akátový med po roce či dvou zkrystalizuje.

2. Čtěte etikety na medu

Spotřebitelům doporučuji číst etikety na medech. Pokud je tam uvedeno "směs medů z EU a mimo EU", takový med nedoporučuji kupovat. Někdy je na etiketě uvedeno, že med obsahuje tzv. komerční glukózu nebo kukuřičný sirup. Tomuto medu se raději vyhněte, i když cena často může být velmi lákavá.

3. Přidejte jód do medu

Dobrým indikátorem pravosti medu je i přidání pár kapek jódu do sklenice s vodou a přidejte trochu medu. Pokud med zmodrá, je s největší pravděpodobností falešný.

4. Test s lžicí s vodou

Zkuste položit lžíci s medem do sklenice s vodou. Pokud se med velmi rychle rozpustí, také může jít o falešný med. Pravý včelí med vydrží v tekutém stavu delší dobu.

5. Rodinny včelař

Mou poslední radou je, aby ste si našli svého včelaře, kterému důvěřuje. Neuškodí, pokud si se včelařům dohodnete obhlídku jeho prostoru, abyste viděli, zda je dodržena hygiena a zda má vlastní včelstva, nebo je to jen překupník medu. Kromě rady mám na závěr i jednu prosbu. Jelikož včelí pastva je často monokulturních, chtěl bych požádat každého, kdo má možnost vysadit včelomilné rostliny nebo stromy, aby tak učinil. Aby včelky nebyly závislé hlavně na snůšce z řepkových a slunečnicových polí, pak i med bude chutnější a ještě zdravější.

Autor článku: Milan Kozický

Právě jste přečetli autorský text, při jakékoliv reprodukcí tohoto článku použijte link s odkazem na tento článek nebo požádejte autora článku o možnost zveřejnění.