Může vaše dítě jíst med?

Jde o jednu z nejčastějších otázek, kterou si matky kladou, na kterou se ptají doktora nebo odpověď hledají na internetu.

V našem článku se pokusíme odpovědět na tuto otázku a také se pokusíme zozptýliť všechny mýty.

Med je zdravou a přírodní potravinou. Přesto ho nedoporučujeme podávat dítěti do 12 měsíce života. Proč je tomu tak? Med může obsahovat spóry bakterie Clostridium botulinum, která se může rozvíjet v tělíčku dítěte a může spůsobit botulismus dětí, což je velmi vzácné onemocnění a může být smrtelné.

Tyto spóry jsou obvykle neškodné pro dospělé a děti starší než 1 rok, protože mikroorganismy ve střevech zabraňují růstu bakterií.

Symptomy botulismu dítěte:

- potíže s dýcháním

- svalová slabost

- zácpa

- uvolněná čelist (problémy se sáním)

- letargie a nadměrné slzení

- slabý pláč

Pokud máte podezření z botulismu, doporučujeme ihned navštívit doktora a vemte i vzorek jídla, které obsahovalo med. Botulismus je možné úplně vyléčit, pokud je diagnostikován a léčen včas.

Je bezpečné, aby kojící matka konzumovala med?

Většina matek má za to, že med v období kojení nemohou jíst. Myslí si, že díky kojení se botulismus v medu může přenést do dítěte přes mateřské mléko. Je tomu opravdu tak? Stránka infantbotulism.org uvádí, že konzumace medu je pro kojící matku bezpečná a nepřenáší se prostřednictvím kojení na dítě.

Buďte však opatrní ... při kontaktu s medem si důkladně umyjte ruce a také ho odstraňte z povrchů, které by se mohly dostat do styku s ústy dítěte. Některé matky namáčejí dětský dudlík do medu, aby byl pro dítě sladký a lákavý. Toto určitě nedoporučujeme dělat, mohla by to být život ohrožující chyba.

Autor článku: Milan Kozický

Právě jste přečetli autorský text, při jakékoliv reprodukcí tohoto článku použijte link s odkazem na tento článek nebo požádejte autora článku o možnost zveřejnění.