Je med skutečně paleo potravina?

Na začátek by bylo dobré definovat si pojem "Paleo". Paleo je zkrácená verze slova "paleolit", což je období asi 90 000 - 100 000 let před naším letopočtem do 10 000 před nl..

Je to v podstatě začátek toho, co nazýváme doba Kamenná, během níž žil Homo sapiensidaltu, nejznámější Neandertal . Asi 1,5 milionu let před ním žil Homo erectus a Homo habilis.

Paleo dieta - životní styl byla sice zřejmě založena během období Homo sapiensidaltu, ale je tu důvod se domnívat, že i Homo erectus a Homo habilis jedli to, co se dnes označuje jako Paleo.

Zemědělství ještě neexistovalo a lidé jedli to, co bylo regionální, sezónní a chutné. Neexistovalo žádné kultivované ovoce ani zelenina, jak je známe dnes, a v té době ještě neexistovaly žádné "zrna", jen divoké trávy. Ve skutečnosti bylo všechno divoké včetně stromů, keřů, révy, kořenů a hlíz, ořechů a semen a samozřejmě zvířat.

Paleolitické člověk ještě nedomestikoval zvířata a nedojí ani divoké horské kozy, tedy neměl mléko na pití. Vše bylo syrové, protože oheň byl objeven až někde kolem roku 6000 před nl.

Tehdejší kmeny lovili zvířata a sbírali všeho ostatní, co bylo jedlé. Mezi jídlem, které shromáždili, byl i med. Med je divoká strava produkována včelami a včely jsou mezi námi asi tak dlouho jako samotné rostliny, a to asi 100 milionů let. Důkazem jsou nejstarší objeveny fosílie včel zabalených do jantaru.

Med jako paleo potravina

Možná pro výše uvedené považovat med za Paleo? Samozřejmě! Už člověk v době kamenné ( "Paleo člověk") zjistil, kdy je optimálně vybrat včelí plásty s medem. Tedy přišel na to, kdy je ve včelí pláste nejvíce medu. Přišel i na to, kdy je v úly nejméně včel, a tedy, kdy je med nejbezpečnější z úlu vzít. Samozřejmě, šlo o divoké včely, a proto neexistovaly včelí úly tak jako dnes, šlo spíše o divoké stavby. Včely v té době ještě nebyly domestikovaní. V té době byl med během celého roku.

Paleo člověk měl omezen zdroje, neměl kartáče na ometání včel, neměl dymák na vykuřování včel a nevkládal do "úlů" rámečky, aby je včely naplnili medem. Přesto, paleo člověk nebyl hloupý a poradil si. Odměnou mu byl sladký med, plný energie.

Med v té době byl během celého roku, ať už to bylo z jetele, divoké šalvěje, pampelišky, levandule, rašeliny nebo z čajovníku. Je tedy med Paleo? Je to pravděpodobně jedna z nejstarších "Paleo" potravin, které existovaly.

Autor článku: Milan Kozický

Právě jste přečetli autorský text, při jakékoliv reprodukcí tohoto článku použijte link s odkazem na tento článek nebo požádejte autora článku o možnost zveřejnění.